Każdy wie, co to kultura. <br />Z pewnością wyróżni kulturę osobistą, kulturę fizyczną. <br /> Ale słowo to ma wiele znaczeń. Kiedy powstała? Gdzie odnajdziemy kolebki kultury?

Każdy wie, co to kultura.
Z pewnością wyróżni kulturę osobistą, kulturę fizyczną.
Ale słowo to ma wiele znaczeń. Kiedy powstała? Gdzie odnajdziemy kolebki kultury?

Ekipa e-kultura.net.pl poleca:

Kylos.pl - Najlepsze w Polsce profesjonalne serwery wirtualne, vps i dedykowane!!

Kylos.pl - Najlepsze profesjonalne serwery vps, wirtualne i dedykowane w Polsce!! Poleca ekipa e-kultura.net.pl.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani i dobry hosting.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani hosting. Poleca ekipa e-kultura.net.pl.

Kultura halsztacka

Jedna z wielkich kultur, której okres świetności przypada na lata 800-450 p.n.e.

Kolejna z wielkich kultur, jaka rozwinęła się na świecie to kultura halsztacka. Przypada na lata 800-450 p.n.e, czyli na epokę żelaza. Nazwa pochodzi od słowa Hallstatt. Jest to stanowisko eponimiczne, które leży w Alpach Salzburskich. W II połowie XIX wieku odkryto tu wielkie cmentarzysko. Kulturę halsztacką można podzielić na dwa zespoły. Pierwszy z nich to kultura zachodniohalsztacka, którą identyfikuje się z Celtami. Druga to kultura wschodniohalsztacka, czyli kultura illiryjska i tracka.

Najstarsze zabytki kultury halsztackiej datuje się na rok 800 p. n. e. Paul Reineckey wyróżnia także tzw. halsztat C i halsztat D. Nauka nie może ustalić dokładnych przyczyn umożliwiających wyodrębnienia kultury halsztackiej. Prawdopodobnie wiązało się to z najazdami ludów stepowych. Ich ekspansja doprowadziła do załamania się istniejących struktur kulturowych. Przemawia za tym upowszechnienie się konia oraz konstrukcja komór grobowych. Przyczyną przemian kulturowych mógł być wpływ świata śródziemnomorskiego, w postaci kontaktów z koloniami greckimi oraz Italią.

Ludzie mieszkający w tych czasach wytwarzali charakterystyczne naczynia z blachy brązowej, które często były starannie i bogato dekorowane. Ornament stanowiły rysunki scen wojennych, zachowania religijne, a nawet sceny z życia codziennego. Bardzo charakterystyczne było też garncarstwo. Ceramika wykonywana była ręcznie, czarną i brunatną farbą na czerwonym tle malowano geometryczny ornament. Cechą charakterystyczną była także ceramika o grafitowanych powierzchniach. Stanowiły ja duże, dwustożkowate naczynia z guzami na brzuścu.

Dla kultury halsztyckiej charakterystyczne są silnie ufortyfikowane osiedla, które nawiązywały do wielkich grodów epoki brązu. Takie osiedla stanowiły siedzibę władców, a nawet pełniły rolę centrów gospodarczo-handlowo-społeczno-religijnych. Gród otaczały kamienno-drewniane mury oraz wały. W najwyższej części znajdowały się siedziby władców i świątynie.

Tamtejsza ludność zajmowała się hodowla i rolnictwem. Specjalizowała się w eksploatacji, przeróbce oraz dystrybucji soli. Można tu także zaobserwować rozwój produkcji rzemieślniczej, a nawet obróbki metali. Przez tereny halsztyckie przebiegały szlaki handlowe, w tym szlak bursztynowy. Wyodrębniła się tu arystokracja plemienna, a to za sprawą wydarzeń politycznych i gospodarczych. Dowodem tego mogą być chociażby bardzo bogato wyposażone pochówki.

Tagi: kultura halsztacka, kultura epoki żelaza, kultura zachodniohalsztacka, kultura wschodniohalsztacka

Powiązany artykuł: Kultowy, kontrowersyjny, frywolny, nieprzyzwoity… Ile osób, tyle opinii. Przystanek Woodstock budził i nadal budzi wiele emocji. Dla jednych jest wspaniałą przygodą, dla innych skupiskiem narkomanów i wariatów.

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Kultura cykladzka

Teraz znów kilka słów o kulturze epoki brązu. Kultura cykladzka występowała na wyspach archipelagu Cyklady w latach 2900–1100 p.n.e. Za jej główne ośrodki uważa się Syros, Naksos oraz Milos. Około 1900 r. p. n. e. powstały małe, bo mające zaledwie 0,2 – 0,5 m wysokości, figurki wykonane z marmuru.

Kultura minojska

Inną znaną kulturą jest kultura minojska, zwana także kreteńską. To jedna z najstarszych kultur epoki brązu, która występowała w obszarze Morza Śródziemnego, a której powstanie miało miejsce na Krecie około 3000 r. p.n.e. Odkryto ją dopiero na początku XX wieku. Wszystko dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa.

O kulturze

Czasem zastanawiamy się czym jest kultura. Prawdopodobnie ten termin pochodzi od łacińskiego wyrażenia cultus agi, co dosłownie oznacza uprawę ziemi. Termin kultura można w różny sposób interpretować. Możemy ją określić jako ogół wytworów ludzi. Są to zarówno wytwory materialne, jak i niematerialne.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009